PÁNI Z PIRKŠTEJNA

29.08.2018

 PÁNI Z PIRKŠTEJNA

Šlechtický rod. V roce 1356 získal Polnou Ješek Ptáček z Pirkštejna, blízký příbuzný Bertholda a Čeňka z Lipé. Ten městu daroval významná privilegia. V roce 1389 je Ješek Ptáček naposledy připomínán.

Za Ješkova nástupce - Jana Ptáčka z Pirkštejna bylo město rozšířeno. Za věrnost králi Vaclavu IV. se Jan Ptáček stal po uzavření míru v roce 1405 přísedícím brněnského zemského soudu a také českého zemského soudu. Nepochybně již před husitskými válkami vznikala za Jana Ptáčka polenská předměstí - Dolní město, Horní město, Zápeklí, Kateřinov a Žabokrty. Dalším majitelem Polné byl jeho syn, významný český politik Hynek Ptáček z Pirkštejna. Poprvé je připomínán roku 1427, kdy na polenském hradě podepsal příměří po velkém obléhání Jihlavy s Albrechtovým hejtmanem v Jihlavě - Vilémem Eserem. V roce 1434 bojoval Hynek Ptáček na straně staroměstských měšťanů při dobývání Nového Města pražského a zúčastnil se i bitvy u Lipan na straně vítězů. Z důvodu rozmnožení statků a těžby stříbrné rudy v okolí Přibyslavi přikoupil r. 1434 k panství město Přibyslav, hrad Ronov a ves Silbersdorf (Stříbrné Hory). Vzniklo tak poměrně rozlehlé panství Polná-Přibyslav. Obratným politickým jednáním se po smrti krále Zikmunda stal nejvlivnějším českým kališnickým politikem, vůdcem strany podobojí. V roce 1437 zastával úřad nejvyššího mincmistra a zemského soudce. Značnou oporu měl zejména ve východních Čechách, kde byl od počátku roku 1440 vrchním hejtmanem východočeských krajů. Organizoval mírová jednání za účelem zastavení sporů a válčení mezi jednotami. Byl osobou s největším vlivem v království a sjednocujícím elementem utrakvistického vyznání a politiky. Se svolením Hynka Ptáčka byl také založen pivovar právovárečného měšťanstva. Polenským měšťanům daroval odúmrť. Pod vedením Hynka Ptáčka se 9. září 1443 konal na polenském hradě sjezd předních představitelů strany podobojí a některých krajských hejtmanů. Po Hynkově smrti († 1444) se stal poručníkem jeho dětí a správcem polenského panství za nezle­tilou dceru Žofii Ptáčkovnu rytíř Jan Čabelický ze Soužic, přítel Jiříka z Poděbrad, který se zasloužil o sňatek Žofie s Jiříkovým synem - Viktorinem z Kunštátu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky